OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE na Niedzielę Palmową – Męki Pańskiej - 02 kwietnia 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 na Niedzielę Palmową – Męki Pańskiej  - 02 kwietnia 2023 r.

 

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia, męki i śmierci Jezusa. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15. Ofiary będą przeznaczone na wystrój Ciemnicy i Bożego Grobu.

2. Na „Chleb św. Antoniego”, parafialną Caritas złożyliście 870 zł.

3. Dziś można nabyć przed mszą św. palmy robione przez parafian, które pobłogosławimy i baranki wielkanocne. Dowolne ofiary będą przeznaczone na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.

4. Zapraszamy codziennie na godz. 15.00, na koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju na Ukrainie i naszej parafii.

5. Miejsko-Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Krzyżu zaprasza do honorowego oddania krwi  w poniedziałek 3.04 w godz. 9.00 – 14.00 na Targowisku Miejskim.

6. Skarbonki z jałmużnę wielkopostną proszę przynosić do zakrystii.

7. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii liturgię rozpoczniemy o godzinie 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja potrwa do godziny 22.00.

8. W Wielki Piątek adoracja rozpocznie się o godzinie 8.00. Obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18.00. Droga Krzyżowa w tym dniu będzie o godzinie 17.15. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane w czasie adoracji krzyża przeznaczone zostaną na Boży Grób w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do 24.00.

9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, którą rozpoczniemy o godzinie 8.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów w Krzyżu, co godzinę, od 9.00 do 14.00. W Łokaczu Małym o godz. 9.30, w Brzegach o godz. 10.00, w Hucie Szklanej o godz. 10.30, a w Lubczu Małym o godz. 11.00.

10. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcamy do licznego udziału i przyniesienia świec. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 20.00. Po jej zakończeniu nie będzie już Adoracji.

11. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6.00, rozpocznie się uroczysta procesja rezurekcyjna i bezpośrednio po niej Msza św. Procesje rezurekcyjne i po nich msza św. będą także w kościołach filialnych o godz. 6.00, później już mszy św. nie będzie. Następne msze św. w kościele parafialnym będą o godz. 10.00; 12.00 i 18.00. Nie będzie Eucharystii o godz. 8.30.

12. Spowiedź w Wielkim Tygodniu będzie od poniedziałku do środy od 6.00 do mszy św. i od 17.00 do mszy św. W Wielki Czwartek spowiedź będzie od godz. 21.00 do 22.00. W Wielki Piątek spowiedź będzie w godz. 9.00 – 10.00 i od 16.00 do rozpoczęcia liturgii. W Wielką Sobotę spowiedź będzie od 8.00 do 14.00. Prosimy spowiedzi nie odkładać na ostatni moment.

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W dzisiejszym  „Gościu Niedzielnym” warto przeczytać m.in. o Triduum Paschalnym, aby jak najlepiej przygotować się do świętowania tajemnic naszego zbawienia; Jest także  „Mały Gość Niedzielny” „L’Osservatore Romano”, „Salwator” i nasz „Głos serca”. Polecam bezpłatny nr „Dobre nowiny” w obronie św. Jana Pawła II.

14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: śp. Kazimierza Matkowskiego. Duszę zmarłego polecajmy Bożemu Miłosierdziu i módlmy się: wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…

15. Solenizantom i Jubilatom składamy serdeczne życzenia, zdrowia, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej. Dobrodziejom i ofiarodawcom składamy podziękowania. Bóg zapłać! Przyjmijcie Boże błogosławieństwo…                                                                                    ks. Tomasz Sander SDS - proboszcz

Joomla templates by a4joomla