OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE na Niedzielę Palmową – 28marca 2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

na Niedzielę Palmową – 28marca 2021 r.

 

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia, męki i śmierci Jezusa. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15.Ofiary składane podczas nabożeństw wielkopostnych będą przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu. Skarbonka znajduje się w tyle kościoła.

2. W związku z sytuacją pandemiczną i obostrzeniami w naszych kościołach we Mszy Świętej i nabożeństwach będzie mogła uczestniczyć następująca liczba osób: - Krzyż Wielkopolski 20 osób; -Huta Szklana -10 osób; -Brzegi – 8 osób; -Lubcz Mały – 8 osób. Pierwszeństwo mają osoby mające zamówioną intencję mszalną. Przypominamy iż w świątyni obowiązuje bezwzględny obowiązek zasłaniania ust i nosa. Bardzo prosimy o bezwzględne przestrzeganie tych zasad. Ich lekceważenie może mieć poważne konsekwencje, skutkujące mandatami karnymi.Dziękujemy za zrozumienie.

3. We wtorek odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Prosimy o zgłaszanie zwłaszcza telefonicznie, w kancelarii bądź w zakrystii chęć spowiedzi przedświątecznej.

4. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – Męki i śmierci Pana Jezusa. W Wielki Czwartek celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii liturgia będzie o godzinie 16.00 i 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja potrwa do godziny 22.00.

5. W Wielki Piątek adoracja rozpocznie się o godzinie 8.00. Obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18.00. Droga Krzyżowa w tym dniu będzie o godzinie 17.15. Za uczestnictwo w adoracji krzyża przez skłon można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do 24.00.

6. W piątek rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia o ustanie koronawirusa.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, którą rozpoczniemy o godzinie 8.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów będzie na zewnątrz kościoła z zachowaniem 1,5m dystansu i w maseczkachw Krzyżu, o pełnych godz. od 8.00 do 15.00. W Brzegach o godz. 10.00, w Hucie Szklanej o godz. 10.30, a w Lubczu Małym o godz. 11.00.

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele parafialnym rozpocznie się o godzinie 19.00. Po jej zakończeniu nie będzie już Adoracji.

9. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6.00, rozpocznie się uroczysta Msza św. we wszystkich kościołach parafii, na filiach później już mszy św. nie będzie. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Następne msze św. w kościele parafialnym będą o godz. 10.00; 12.00 i 18.00. Dodatkowemsze św. o godz. 8.30; 15.00 i 16.30.

10. Spowiedź w Wielkim Tygodniu będzie od poniedziałku do środy w godz. 6.00-7.00, 12.00-13.00 i od 17.00 do liturgii. W kościołach filialnych: we wtorek Brzegi i Lubcz Małygodz. 19.00, środa godz. 19.00 Huta Szklana. W Wielki Czwartek spowiedź będzie od godz. 20.00 do 21.00. W Wielki Piątek spowiedź będzie w godz. 9.00 – 10.00 i od 16.00 do rozpoczęcia liturgii. W Wielką Sobotę spowiedź będzie o pełnych godz. od 8.00 do 14.00 z zachowaniem reżimu sanitarnego. Prosimy spowiedzi nie odkładać na ostatni moment.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: w najnowszym „Gościu Niedzielnym” w kontekście rozpoczynającego się tygodnia Męki Pańskiej piszemy na temat sensu bólu i cierpienia w życiu człowieka oraz ich zbawczego wymiaru, jak również rozważamy tajemnice poszczególnych dni Triduum Paschalnego. Jest także „Mały Gość Niedzielny”, „L’osservatore Romano” i nasz „Głos Serca”.

12. Solenizantom i Jubilatom składamy serdeczne życzenia, zdrowia, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej. Dobrodziejom i ofiarodawcom składamy podziękowania za troskę o parafię. Bóg zapłać! Dobrego tygodnia, pracy i nauki, realizacji podjętych postanowień wielkopostnych i walki z pandemią. Przyjmijcie Boże błogosławieństwo…

 

Ks. Tomasz Sander SDS - proboszcz

Joomla templates by a4joomla